7-go marca szczęśliwie wylądowaliśmy na lotnisku w Krakowie. Przywitał nas deszcz i chłód. Od razu zatęskniłam za słońcem, które praktycznie nie opuszczało nas w Izraelu. Marzec to dobry czas na podróżowanie, daleko jeszcze do upałów i zwiedzanie nie jest uciążliwe.

Plan dnia wypełniony był po brzegi. Miejsca, które wiążą się z naszą religią: Betlejem i Bazylika Narodzenia, Jerozolima i Droga Krzyżowa, Bazylika Grobu Pańskiego, Golgota. Niepozorny Dominus Flevit i okazała Bazylika Narodów z Ogrodem Getsemani.

Kolejny punkt to Stare Miasto w Jerozolimie – labirynt uliczek i straganów, gdzie mieszają się zapachy i smaki Orientu. Docieramy do Ściany Płaczu, gdzie zgodnie z żydowską tradycją odwiedzający wkładają w szczeliny muru karteczki z prośbami do Bog a. Naszą uwagę zwracają radujące się  tłumy. Jesteśmy świadkami uroczystości Bar Micwa  podczas której chłopcy, kończący 13 rok życia  zostają po raz pierwszy wezwani do odczytania rozdziału Tory.

Kolejne dni spędzamy w Galilei. Miejsce, w który dorastał Jezus zachwyca bujną roślinnością.

Wędrujemy Jego śladami: Góra 8 Błogosławieństw, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych nad rzeką Jordan, dom Św. Piotra w Kafarnaum, Tabgha

z kościołem cudu rozmnożenia chleba i ryb, Kościół Prymatu, GóraTabor, Nazaret z Bazyliką Zwiastowania.

 

 Rejs po Jeziorze Galilejskim w rytmie słynnej „Barki” płynącej z głośników łodzi zostawia nas w zadumie i refleksji. Zaś Kana Galilejska i odnowienie małżeńskich przyrzeczeń nastraja weselnie i radośnie.

Czas się pożegnać. Ziemia Święta z niezwykłą i złożoną historią dostarczyła wielu niezapomnianych przeżyć. Serdecznie dziękuję naszemu przewodnikowi Jackowi za wiedzę, którą nam przekazał, abyśmy łatwiej zrozumieli ten wielokulturowy kraj. Gorąco dziękuję Księdzu Andrzejowi i Księdzu Zdzisławowi za opiekę duchową i wspólną modlitwę. Szczególnie dziękuję Państwu za udział w pielgrzymce, zdyscyplinowanie i wspaniałą atmosferę.

Serdecznie pozdrawiam i przybijam piątkę 😊 …
Magda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *